Opublikowany w Ogrodzenia

Żyjące płot z krzewów liściastych bądź iglastych, niskie czy wysokie? Jakie ogrodzenie będzie najbardziej odpowiednie do naszego skweru? Natomiast w jaki sposób je posadzić a także pielęgnować?

Zielone ogrodzenie z krzewów liściastych czy iglastych, niskie czy wysokie? Które płot będzie najlepsze do naszego ogrodu? A jak je usadowić w gruncie oraz pielęgnować?

Trudno przeceniać zalety zielonego ogrodzenia Poznań. Zdobi ogród, ochrania nas przed miejskim hałasem, kurzem, spalinami, oraz wzrokiem sąsiadów. Wytwarza przyjemny cień, umożliwia schron ptakom. Żywopłot zmniejsza siłę wiatru, nie powodując zawirowań powietrza, jakie są za litym murem ogrodzeniowym. Jednakże przed jego budową musimy podjąć decyzję, jaką funkcję ma spełniać w ogrodzie. Czy ma nas ochraniać od sąsiada, czy zastępować ogrodzenie, czy pomóc w rozdziale skweru na mniejsze części i stworzeniu ustronnych kątów? Winniśmy też uradzić, jaką ogrodzenie będzie posiadało docelową wysokość. Od tego zależy wybór wariantu drzewa ewentualnie krzewu.

Gigantyczną zaletą ogrodzeń z drzew oraz krzaków iglastych jest ich trwała zieleń. W trakcie gdy szpalery z gatunków zrzucających listowie zimą staną się ażurowe, z iglaków dalej skutecznie maskują nas przed wzrokiem ciekawskich.

Dominuje głos, że najbardziej odpowiednie na tego rodzaju żywopłoty są tuje o filarowym pokroju, np. odmiany „Smaragd” oraz „Spiralis”, które bez obcinania trwają wąski kształt. Podczas gdy uzyskają należytą wielkość docinamy je od góry.

Pozostałe iglaki, np. cisy czy świerki potrzebują regularnego strzyżenia.

Na zielone sztacheta z PCV preferujemy iglaki odporne na zimno. Delikatne tuje wschodnie i cyprysiki Lawsona mogą przemarzać. Słabostką takich nasadzeń jest dość znaczna cena. Rekompensują ją niezaprzeczalne walory: iglaste szpalery nie śmiecą liśćmi, nie trzeba ich nagminnie ciąć.

Na zielone ogrodzenie Poznań z drzew liściastych wybieramy gatunki, jakie mają podniesione pędy a także dobrze się rozkrzewiają po przycięciu. W tej funkcji najodpowiedniej sprawdzają się odporne na niskie temperatury buki i graby.

Takie drzewa, regularnie strzyżone, dobrze się zagęszczają, z racji tego uzyskane z nich zielone ogrodzenia, zdołają zastąpić wysokie ogrodzenia Poznań. Jeżeli wyselekcjonujemy gatunki z kolcami, takie jak igliczna czy robinia, wtedy przez parkan nie przedostanie się ani człowiek, ani zwierzak.

Zależnie od siły przyrostu danego gatunku mamy z nich zielone płoty o wielorakiej wielkości. Małe (30-60cm) szpalery z berberysów robią za obramowanie rabat i ścieżek, wydzielają od siebie różne części skweru. Takie ozdobne ogrodzenia przedstawiają się najodpowiedniej, gdy je regularnie strzyżemy.

Z gatunków osiągających większe wymiary, jak np. ligustr, leszczyna bądź jaśminowce, możemy pozyskać dość pokaźne zielone ogrodzenia wielkości 1,5 – 2m. Jeśli mają izolować botanik od ulicy, obcinamy je nadając regularny kształt.

Podczas gdy posadzimy z nich żywe płot w głębi skweru, zdołamy je prowadzić w postaci swobodnej.

Bez strzyżenia rozkrzewiają się w szerokim zakresie, podkreślając naturalistyczny charakter tej części parku. Owo rozwiązanie zdaje dobrze egzamin też w przypadku krzewów olśniewająco kwitnących, np. pięciorników, róży pomarszczonej, lilaków bądź żylistków. Choć te rodzaje wolno też strzyc, ale wtedy dużo lepiej rozkwitają.

Na zielone ogrodzenia Poznań polecane są również krzewy zimozielone.

Z tej grupy roślin na płoty najodpowiedniej nadaje się u nas bukszpan, jak również ostrokrzew Meservy. Aczkolwiek i one po srogich zimach bywają czasem oszpecone przez listowie. Na zachodzie Europy kultowe są zielone sztachety plastikowe z laurowiśni albo zimozielonych typów berberysów. Na nieszczęście , w polskich warunkach klimatycznych ich listki nagminnie brązowieją z powodu mrozów. Dlatego, o ile już zdecydujemy się na taki płot, winien być on mały (do 60-80cm), żeby wolno go było otulić na zimę agrowłókniną i łatwo wyciągnąć spierzchnięte części.

Jeżeli pragniemy uzyskać wyjątkowo ozdobny płot, wskazane jest posadzić naprzemiennie dwie względnie trzy odmiany tego samego krzewu (tawuły, berberysy, tuje), różniące się barwą.

Gdy wznosimy zielony parkan spośród gatunków zrzucających listki na zimę, zyskownie jest obsadzić go drugim, niewielkim, np. spośród iglaków względnie zimozielonej trzmieliny.

Elegancki wygląd mają zielone sztacheta Winylowe strzyżone z wyobraźnią- z krętą linką „dachu” lub wystrzyżonymi wieżyczkami. Powinno się im jednak poświecić wiele czasu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s